Референции

 

Изпълнени обекти в България

  • Pellematic 20kW
  • Пелетен котел Pellematic20kW със системен буферен съд Pelleaqua 600л. оборудван със серпантина за проточно нагряване на БГВ и складово стопанство за ръчно зареждане на пелети. Инсталацията работи с един радиаторен отоплителен кръг и е с постоянен мониторин от ÖkoFEN Австрия..
  • Easypell 32kW
  • Пелетен котел Easypell 32kW с помпена група ÖkoFEN и радиаторно отопление.
  • Easypell 25kW
  • Пелетен котел Easypell 32kW със ситстемен буфер ÖkoFEN Pelleaqua WR1R800l, със серпантини за солар и проточно производтсво на БГВ, помпени групи ÖkoFEN и подово отопление.
  • Easypell 16kW, буфер HSP350l и подово
  • Easypell 16kW
  • Пелетен котел Easypell 16kW, системен буфер HSP350l с проточно производтсво на БГВ, помпена група ÖkoFEN с термостатичен смесителен вентил и подово отопление.
  • Easypell 16kW
  • Пелетен котел Easypell 16kW с помпени групи ÖkoFEN, бойлер 200л. и един радиаторен отоплителен кръг управляван от стаен термостат.
  • Easypell 20kW
  • Пелетен котел Easypell20kW в комбинация със системен буфер EasyAqua 350л., с проточно загряване на БГВ и един отоплителен кръг за подово отопление, управляван от стаен термостат.
  • Easypell 20kW
  • Пелетен котел Easypell20kW в комбинация със системен буфер EasyAqua 500л., с проточно загряване на БГВ и един отоплителен кръг за подово отопление, управляван от стаен термостат и външен контролер за промяна на заданието за отопление според външната температура.
  • Easypell 20kW
  • Пелетен котел Easypell 20kW, бойлер 500л., един радиаторен отоплителен кръг, управляван от стаен термостат.
  • Easypell 20kW
  •  Пелетен котел Easypell20kW в комбинация със системен буфер EasyAqua 350л., с проточно загряване на БГВ и един отоплителен кръг за подово отопление, управляван от стаен термостат.
  • Easypell 32kW
  • Пелетен котел Easypell32kW оборудван със системен буферен съд EasyAqua HSPR600, със серпантина за проточно нагряване на БГВ и соларна серпантина и един радиаторен отоплителен кръг, управляван от стаен термостат.
  • Easypell 32kW
  • Пелетен котел Easypell32kW оборудван със системен буферен съд EasyAqua HSP500, със серпантина за проточно нагряване на БГВ и един радиаторен отоплителен кръг, управляван от стаен термостат. В паралел е свързан котел на твърдо гориво. 
  • Pellematic 64kW
  • Пелетен котел Pellematic 64kW със системен буферен съд Pelleaqua WR8001R оборудван със серпантина за проточно нагряване на БГВ, серпантина за солар и складово стопанство за ръчно зареждане на пелети с шнек на пода. Инсталацията работи съвместно със соларна система и един радиаторен отоплителен кръг, като заменя пелетен котел на български производител. В резултат на това на годишна база се реализира икономия в размер на 40-50% от пелетите, изгаряни със стария котел.
  • Easypell 32kW
  • Пелетен котел Easypell 32kW с помпени групи ÖkoFEN, бойлер 300л. и един радиаторен отоплителен кръг управляван от стаен термостат.
  • Easypell 20kW
  • Пелетен котел Easypell 20kW, заменя пелетна камина на български производител. Котелът управлява работата на един радиаторен отоплителен кръг съвместно със стаен термостат и помпа с PWM контрол.
  • Easypell 20kW
  • Буферен съд EasyAqua 350 за проточно нагряване на БГВ, в инсталация с Easypell 20kW с един отоплителен кръг за подово отопление, управляван от стаен термостат.

Референции от обекти в Европа

 

Кондензационната пелетна технология може да бъде използвана и на плавателни съдове

Pellematic Condens е на вода в Амстердам.

През 2015 год. три битови лодки бяха оборудвани с по един Pellematic Condens и буфер 300л.

Така семейства с по две деца живеят на лодки с обща обитавана площ от 80-120м2, които обикновенно са закотвени на реките Amstel и IJ в Амстердам. По време на ваканции, две от общо трите лодки продължават на ход към други дестинации.

ÖkoFEN се грижи за отопление в Лион

Още веднъж ÖkoFEN доказа своята иновативна сила. Клонът във Франция оборудва модерна търговска и жилищна сграда в Лион с уникална отоплителна система на пелети. Новопостроената сграда Woopa в Carré de Soie, район на Лион ще бъде отоплявана с 96kW каскадна система, състояща се от три котела Pellematic Plus.

Специалното около тази инсталация е кондензната технология на котлите използвани в системата. Тя позволява използване на енергията от кондензация на остатъчната влага в пелетите, която в конвенционалните котли се губи с изхвърлените димни газове. Високата технология дава възможност за редуциране на разходите за отопление с около 12%.

Енергията от дървесните пелети се използва за затопляне на битова гореща вода и отопление на обща площ от 10,000м2. Използвайки тази ефективна технология, освен вече спестените 25 000 €, ще бъдат спестени допълнително около 3000 €, а така също и 8 тона CO2.

Повече комфорт след подмяната на отоплителната инсталация

Вероника Хинтрингер желае да направи отоплението комфортно. Речено и сторено.

Ето защо до скоро съществуващия 36kW котел, осигуряващ отопление на двуфамилната сграда с обща площ 200м2 трябваше да бъде заменен с Pellematic 15kW от ÖkoFEN. Соларна система 8м2 и буфер 800л. оптимизират работата на системата. До скоро използвания силоз в няколко стъпки може да се превърне в 8 т. складово стопанствио за пелети.

"Най-накрая успях да постигна топлина и комфорт вкъщи, така че като се върна от работа да не ми се налага да мисля за котела в мазето", споделя вдовицата, щастлива от постигнатия комфорт с пелетния ктел на ÖkoFEN.

Проложение на 1550 м надморска височина

Много специална доставка преживяват техниците на ÖkoFEN и инсталаторът Виндхофер от Абтенау по време на монтажа на пелетен котел Pellematic в хижа Габлонзер в района на Гмунден високо над долината Госау. Нейното планиране започва след като "Hüttenwirt and Erhalter" - частта на алпийския клуб "Neugablonz-Enns" решават да преминат към отопление с пелети, съвместно със соларна система. Сега инсталираната система отоплява през зимата всички стаи на хижата с общо 70 легла,  а през лятото соларната система осигурява необходимата топла вода. В допълнение към редуцираните разходи за отопление се добавят и ползите по опазване на околната среда от отпадане на необходимостта от опасното транспортиране на течното гориво за стария котел с кабинковия лифт. 

Топлина от природата

Роланд Аттвенгер управлява алпийската хижа на Гозаукамм в подножието на Доннеркогел. Неговият тим предлага не само местни вкусотии, но така също и настаняване, като гледката към Дахщайн е безплатна. За обзавеждането на всички стаи в хижата е използван основно дървен материал, което създава усещането за близост до природата. Ето защо изборът на гориво е съзнателен и управителят целенасочено избира гориво от дървесина. По този начин близостта до природата е очевидна, дори и при осигуряване на отоплението, като цялата площ на хижата от 450 м2 сега се отоплява с пелети.

Дълго търсене на подходящ път за транспортиране

Не беше лесно да се намери път за транспортиране на котела. "Трябваше да вляза в контакт с четерима фермери за да осигуря достъп през ливади и горски пътища", обяснява собственикът. През есента на 2014 времето беше настъпило: Pellematic не беше транспортиран както обикновено с камион, а с помощта на трактор до мястото на монтаж. Приближаването до котелното беше вълнуващо. Pellematic беше транспортиран с кабинков лифт от спирката в долината през ливади и дълбоки клисури нагоре до хижа Габлонзер на 1550 м надморска височина.

Традиционната планинска хижа посреща модерната технология за отопление с пелети

Пелетният котел Pellematic с мощност от 56kW осугурява комфортният вътрешен климат в хижата. Отоплението е подпомогнато от слънчева инсталация с площ от 35м2 и 4000л. буфер. Горещата вода се осигурява от модул за проточно нагряване на битова гореща вода. Преминаването на отопление с пелети има и друга позитивна страна, а именно предотвратяване на риска от опасното транспортиране на варелите с течно гориво по кабинковия лифт. "Ние транспортирахме варелите няколко пъти в годината, използвайки кабинковия лифт. Веднъж след като вратата на лифта се отвори на върха можехме да си отдъхнем, че всичко е минало наред. Опасността от замърсяване на планината, в случай на инцидент е реална и невъобразима за нас", казва служителят от Алпийския клуб Карл Дженч.

Компетентните специализирани партньори при преобразуване на инсталацията са енергийните технници от фирма Windhofer GmbH & Co KG от Абтенау, които бяха отговорни от първата консултация и избора на отоплителна система, до осигуряването на доставката и монтажа.

Историческа планинска хижа

Хижа Габлонзер е била купена през 1933 от планинари родом от град Габлонз (днешна Чешка Република). След Втората световна война, хижата е конфискувана. През 1951г. е основана секцията на алпийски клуб "Neugablonz-Enns", която се опитва да си вземе обратно конфискуваната хижа Габлонзерхюте. Начинанието успява някак, като хижата е трябвало да бъде поделена по равно с немската секция. Хижата е собственост на алпийския клуб "Neugablonz-Enns" само от 2002 г. до сега.

Запитване